Dzisiaj mamy: Sobota 31.10.2020

Odliczamy – do uruchomienia „Elki” tylko miesiąc. Znamy ceny i godziny otwarcia

ElkaTo już pewne: za około cztery tygodnie pierwsi pasażerowie zobaczą Park Śląski z „Elki". Nowa atrakcja będzie najnowocześniejszym tego typu urządzeniem w Polsce, Mercedesem kolejek linowych. Ile zapłacimy za przejazd? Dorosły na wycieczkę w jedną stronę wyda 10 zł, zaś na przejazd dziecka powyżej trzech lat 8 zł. W tygodniu „Elka" ma kursować od godziny 10 do 19, dłużej będzie dostępna w weekendy.

Obecnie obie stacje są już niemal ukończone. Trwają ostatnie roboty budowlane, związane z montażem obudowy garażu i małej architektury, m.in. lamp i ścieżek przy obiektach. Rozpoczęły się też przygotowania do rozruchu kolejki.

– Za mniej więcej miesiąc pierwsi parkowi goście pojadą nową „Elką" – zapewnia Bogdan Tarko, prezes Doppelmayr Polska, główny jej wykonawca.

Kolejka będzie w dużej mierze samoobsługowa. Dotykowy biletomat umożliwi zakup wielu biletów jednocześnie oraz płatność bezgotówkową, a także kupno tańszych biletów na podstawie posiadanych kuponów zniżkowych lub blankietów z eventów odbywających się w Parku Śląskim. Menu urządzenia zostanie przygotowane w minimum dziewięciu językach.

Zbilansowany cennik

Cennik biletów został przygotowany w oparciu o kalkulację kosztów operacyjnych funkcjonowania kolejki. Bieżące jej utrzymanie, czyli m.in. zużycie energii elektrycznej, pozostałe media i utrzymanie pracowników, ma pokrywać przychód z biletów.

– Nie chcemy do tego dopłacać –przyznaje Arkadiusz Godlewski, prezes Parku Śląskiego. Jak tłumaczy – zgodnie z wnioskiem aplikacyjnym o dofinansowanie budowy „Elki" –spółka musi wykazać, że kolejka nie przynosi strat, a generuje przychody. Poza tym przeanalizowano też funkcjonowanie tego typu atrakcji w okolicy. Wzięto pod uwagę m.in. kolejki na Czantorię, na Szyndzielnię, górę Żar, kolej szynową na Gubałówkę, Jaworzynę Krynicką oraz Kasprowy Wierch.

– Na podstawie rozeznania rynku, zaproponowaliśmy ceny, które zapewniają, że przy odpowiedniej frekwencji, operacyjnie wyjdziemy na zero, a równocześnie koszty wstępu będą najniższe spośród wszystkich zbadanych przez nas kolejek. „Elka" będzie najtańsza

– podkreśla Godlewski. Podstawowe zróżnicowanie cennika ma związek z wiekiem. Dodatkowo, zniżkę otrzymają mieszkańcy miast, które wprowadziły tzw. kartę dużej rodziny: Bielska-Białej, Gliwic, Częstochowy, Katowic i Świętochłowic, a także grupy zorganizowane.

Nawet do nocy

Kolejka będzie całoroczna. W dni robocze pojeździmy między godz. 10 a 19, w letnie weekendy kilka godzin dłużej. Zimą, oświetlony latarniami park, z „Elki" będzie można podziwiać najprawdopodobniej do godziny 18.

– Kilka razy w roku nawiążemy do historycznej, starej kolejki. Podczas dużych imprez będzie woziła pasażerów do nocy –zapowiada Godlewski. Przejazd w jedną stronę potrwa mniej więcej 5 minut. Jednak dokładny jego czas będzie znany dopiero po przeprowadzeniu koniecznych testów. – Wtedy też zobaczymy, jakie jest odczucie zwiedzania parku z góry, właśnie w zależności od prędkości – mówi Godlewski.

Ceny biletów na kolejkę linową „Elka"

Dzieci do 3 lat: przejazd bezpłatny

Dzieci i młodzież (od 3 do 16 lat): przejazd w jedną stronę 8 złotych, w obie strony 12 zł

Dorośli: przejazd w jedną stronę 10 zł, w obie strony 15 zł

Niepełnosprawni i osoby powyżej 65 roku życia: przejazd w jedną stronę 8 zł, w obie strony 12 zł

Karta dużej rodziny: rabat 20 procent

Grupy szkolne (co najmniej 15 osób i opiekun): w jedną stronę 6 zł, w obie strony 10 zł

Grupy młodzieży szkolnej powyżej 40 osób: do indywidualnych negocjacji

na gĂłrÄ~Y strony wstecz
Copyright © 1995-2011 Park Śląski