naglowek

Boisko do gry w bule

BuullleSkrawek Prowansji w Parku Śląskim. Każdy chętny już dziś może przenieść się o sto lat wstecz. Wszystko dzięki grze w petankę, w Polsce znaną bardziej jako gra w bule. Cała gra ma miejsce na pozbawionym trawy boisku. W Parku takie boisko znajdziecie tuż obok nowej siłowni outdoorowej, niedaleko „Kapelusza" i „Szkieletora". Zasady gry są łatwe do przyswojenia. Najpierw trzeba znaleźć chętnych do gry. Do wyboru mamy trzy rodzaje składów:

• single (fr. Tête-à-tête) – jeden gracz przeciwko drugiemu, gracze mają po 3 bule;

• dublety – w dwóch zespołach dwuosobowych, każdy gracz ma 3 bule;

• triplety – w dwóch zespołach trzyosobowych, każdy gracz ma 2 bule.

Przed rozpoczęciem rozgrywki trzeba wylosować drużynę, która ma wyznaczyć cel, czyli wyrzucić małą drewnianą lub plastikową kulkę o średnicy 25-30 mm (świnkę) na odległość od 6 do 10 metrów. Potem rozpoczyna się rzucanie bulami. Grę rozpoczyna zawodnik z drużyny, która rzuciła „świnkę" i stara się umieścić swoją kulę jak najbliżej świnki. Od momentu rzutu do upadku kuli nogi gracza nie mogą oderwać się od ziemi.

Następnie każdy z graczy rzuca swoją bulą mając do wyboru trzy strategie:

• celować jak najbliżej świnki

• celować w kulę przeciwnika, próbując odsunąć od świnki

• uderzać w „świnkę" tak, by oddalić ją od kuli przeciwnika.

Jeśli po upadku kula znajduje się najbliżej „świnki", to następny rzut należy do drużyny przeciwnej. Jeśli kula gracza nie upadnie najbliżej świnki, to jego drużyna gra do momentu, kiedy ich kula znajdzie się najbliżej „świnki" lub do wyczerpania kul.

Jeżeli jedna drużyna nie ma już kul, to druga drużyna rozgrywa wszystkie kule, które jej pozostały w grze.

Po wyrzuceniu wszystkich kul obu drużyn następuje koniec pierwszej rozgrywki. Punkty zdobywa tylko jedna drużyna, w zależności od tego, ile kul ma bliżej „świnki" od kul przeciwnika, a więc możliwe jest zdobycie od 1 do 6 punktów.

Koniec partii następuje wtedy, gdy którakolwiek z drużyn zdobędzie 13 punktów.