Dzisiaj mamy: Środa 21.11.2018

Zakończyła się budowa sieci światłowodowej. Trzynaście hotspotów w parkowej przestrzeni

mapa wifiWprawdzie aura nie sprzyja, ale możliwość już jest. Chodzi o „zabranie pracy" do Parku Śląskiego i korzystanie z bezprzewodowego Internetu. W połowie listopada zakończyła się bowiem budowa sieci światłowodowej.

Finansowany z funduszy europejskich projekt, pozwolił na uruchomienie Hotspotów, a w przyszłości, dzięki niemu, o przenośne kamery zostanie poszerzony parkowy monitoring. Budowa sieci światłowodowej rozpoczęła się w sierpniu. Kosztowała ponad 850 tysięcy złotych. Dzięki projektowi, w centralnej części parku powstało trzynaście Hotspotów: przy moście na alei Głównej, w „Kapeluszu" i przed halą, w dyrekcji parku, przed Rosarium, na bramie zoo, promenadzie gen. Jerzego Ziętka, budynku ześlizgu do wody w Wesołym Miasteczku, bramie lunparku, w Śląskim Parku Linowym, na parkingu przy ul. Złotej, przy tzw. Gołębniku, na budynku kąpieliska Fala. Ich zasięg, to kilkadziesiąt metrów. Jak korzystać z bezpłatnego Internetu w parku?

– Trzeba mieć oczywiście urządzenie mobilne: tablet, laptop lub smartfon – tłumaczy Krzysztof Mańka, specjalista ds. informatyki w Parku Śląskim. – Po połączeniu z siecią za pomocą Wi-Fi, należy wejść na dowolną stronę. Następnie w oknie logowania, które wyskoczy, trzeba podać swój numer pesel. Potem wystarczy zapoznać się już tylko z regulaminem i można surfować – dodaje.

Zgodnie z regulaminem właśnie, ograniczenie wysyłania i pobierania wynosi 512 kilobajtów. To jednak spokojnie wystarczy na przesył maili i przeglądanie stron internetowych.

– Sieć światłowodowa na pewno posuwa park o duży krok w przód, w kierunku nowoczesności i nowych technologii –uważa Mańka. – Warto dodać, że ta inwestycja pozwoliła nam skomunikować wszystkie istotne lokalizacje – zaznacza. Przypomnijmy, że budowa światłowodu umożliwi też podpięcie kolejnych kamer do istniejącego już, głównie dzięki powstaniu kolejki linowej, systemu monitoringu.

na gĂłrÄ~Y strony wstecz
Copyright © 1995-2011 Park Śląski