Dzisiaj mamy: Środa 02.12.2020

Ogród Japoński, polder, świątynia Petrycha - umowy podpisane!

CZERWIEC 2020

Ogród Japoński, polder i świątynia Petrycha - trzy ważne umowy dla Parku Śląskiego na ponad 15 milionów zł.

Rozbudowa i modernizacja Ogrodu Japońskiego, uregulowanie gospodarki wodnej i renowacja świątyni Petrycha – to trzy ważne umowy, które w ramach Programu Modernizacji Parku Śląskiego zostały dziś – 26 czerwca - podpisane z wykonawcami przez Agnieszkę Bożek, prezes Parku Śląskiego w obecności Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa

- Park Śląski przez lata miał swoje deficyty. Dziś zaczyna się to zmieniać. To ważny dzień w kontekście najbliższej przyszłości "zielonych płuc" Śląska, bo tak określany jest nasz park. Trzy umowy na trzy inwestycje, które przyczynią się do kreowania wizerunku parku zupełnie w nowej odsłonie - akcentuje Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego. - A warto przypomnieć, że kilka dni temu zarząd Parku Śląskiego podpisał umowę ze spółką Tauron i Funduszem Górnośląskim na realizację proekologicznej inwestycji. Dzięki której pojawi się tutaj alejkowa kolejka, na parkowej ławce będzie można doładować telefon i podłączyć laptopa, zaś budynki wchodzące w skład jego infrastruktury, zaczną wykorzystywać odnawialne źródła energii. Park zamieni się w plac budowy, ale to znaczy, że ten organizm żyje, zmienia swoje oblicze, z korzyścią dla każdego mieszkańca. Duże znaczenie ma w tym kontekście zaangażowanie prezes Agnieszki Bożek i wiceprezesa Macieja Gabrysia w realizowane już projekty. Wymagało to olbrzymiej wiedzy i determinacji. Ze swej strony będziemy wspierać dalsze działania związane z rozwojem parku. Posłużą temu między innymi środki unijne. Cieszę, że jest to dziś możliwe. Wykonawcom pozostaje życzyć, aby dotrzymali wszystkich terminów. Podobnie jak wszyscy miłośnicy Parku Śląskiego, z niecierpliwością czekam na efekty - dodaje marszałek Chełstowski.

– Przed nami bardzo intensywny czas, jeżeli chodzi o inwestycje. Można powiedzieć, że wkraczamy w decydującą fazę realizacji Programu Modernizacji Parku Śląskiego – podkreśla prezes Agnieszka Bożek. – To wszystko wiąże się z ogromnym nakładem pracy. Ale cel, który obraliśmy, jest nadrzędny: poprawa jakości przestrzeni Parku, stworzenie idealnego miejsca dla wszystkich osób odwiedzających Park Śląski.

 

Ogród Japoński powiększy się dwukrotnie

Ogród Japoński, który znajduje się w centralnej części Parku Śląskiego, przejdzie niezwykłe przeobrażenie. Po zakończeniu prac jego powierzchnia powiększy się dwukrotnie, docelowo ogród zajmie 12,5 tys. metrów kwadratowych.

Ogród Japoński po przeprowadzeniu modernizacji będzie prawdziwą perłą Parku Śląskiego. Niezwykle innowacyjnego charakteru nabierze układ wodny. Powstanie dwupoziomowy zbiornik, a także wodospad. Nad wodospadem zaprojektowano częściowo przeszklony taras widokowy o powierzchni około 28m2, umożliwiający oglądanie wodospadu z góry. Z tarasu będzie można podziwiać widok na cały ogród.

W części wschodniej i południowo-wschodniej zaprojektowano „wiśniowy sad”, z wykorzystaniem różnych gatunków oraz odmian wiśni. Dodatkową atrakcją będzie przestronna altana wykonana w stylu orientalnym.

Najbardziej atrakcyjną cenowo ofertę na realizację tej inwestycji złożyło przedsiębiorstwo Garden Designers z Lublina. Firma działa na rynku od 12 lat i ma swym koncie zrealizowanych kilkaset inwestycji publicznych, w tym modernizację Parku Krakowskiego, Parku Gminnego w Starych Babicach, Parku Żeromskiego w Krakowie, czy budowę Parku Miejskiego oraz plenerowego Ośrodka Edukacji Ekologicznej w Siewierzu.

– Ogród Japoński tak naprawdę nigdy w parku nie został dokończony. W tej formie funkcjonuje od końca lat 60. Cieszymy się, że roślinność Kraju Kwitnącej Wiśni wkrótce zajmie w nim należne i odpowiednie miejsce – zaznacza Prezes Parku.

Całość prac będzie w tym przypadku kosztować prawie 11,4 mln zł. Mają się one zakończyć 30 czerwca przyszłego roku.


Uregulowanie systemu wodnego na terenie Parku Śląskiego

Nowy polder, który powstanie na terenie zlokalizowanym pomiędzy stawem Hutnik a stawem Perkoz to inwestycja, której celem jest uregulowanie systemu wodnego na terenie Parku Śląskiego.

Przetarg wygrało konsorcjum AGC Bytom Sp. z o.o. Jego zadaniem będzie wykonanie robót polegających na budowie zbiorników retencyjnych oraz meandrów cieku Michałkowickiego II.

W ramach tego przedsięwzięcia powstanie przepompownia wód deszczowych w rejonie stawu „Przystań”. To za jej pośrednictwem woda zarówno z Dużego Stawu jak i Kanału Regatowego będzie trafiała właśnie do nowego polderu. System będzie w pełni zautomatyzowany.

Chodzi o to, aby przygotować Duży Staw i Kanał Regatowy na przyjęcie większej ilości wody w trakcie intensywnych opadów. Lustro wody na wyżej wymienionych zbiornikach zostanie obniżone o około 40 cm.

Śledząc na bieżąco alerty pogodowe, głównie te związane z nadejściem obfitych opadów deszczu, będzie można natychmiast zareagować, przepompowując wodę do polderu i robiąc tym samym miejsce spływającej wodzie opadowej w wyżej wymienionych zbiornikach.

Czas realizacji tej inwestycji to 30 tygodni od dnia zawarcia umowy. Koszt tego przedsięwzięcia to niespełna 3 mln zł.

– Dzięki tym pracom Park zyska hydrologiczne bezpieczeństwo. Woda, która w czasie dużych opadów stanowiła spory problem, tym razem zostanie właściwie zagospodarowana – wyjaśnia prezes Agnieszka Bożek.

Świątynia Petrycha w nowym wydaniu

Dzięki renowacji świątyni Petrycha i terenów przyległych to miejsce zyska nowe funkcje. Prace będą polegały m.in. na oczyszczenie kolumn świątyni, a także odnowienie jej przez zastosowanie farb krzemianowych w kolorze jasnoszarym lub białym, rozbiórkę konstrukcji drewnianej i jej odtworzenie z drewna modrzewiowego impregnowanego. Ponadto wykonane zostanie przyłącze prądu, oświetlanie i stacjonarne nagłośnienie. Dawne oczko wodne zostanie zlikwidowane, co oznacza, że zostanie zasypane, a teren wyrównany i pokryty piaskowcem. Na tym obszarze planowana jest organizacja koncertów plenerowych. Prace mają się zakończyć w październiku tego roku. Ich koszt to prawie 900 tys. zł.

– Świątynia Petrycha to jedno z najpiękniejszych miejsc w parku. Ustronne, zaciszne i klimatyczne. Na pewno nie straci tych atrybutów. Jednak teraz, dzięki renowacji będzie z pewnością chętniej odwiedzane – podkreśla prezes Agnieszka Bożek. – Doprowadzenie prądu, instancja oświetlenia oraz nagłośnienia, a także scena umożliwi nam organizację w niewielkich imprez o charakterze muzycznym i piknikowym.

Zrzut ekranu 2020-10-27 o 12.11.27

na gĂłrÄ~Y strony wstecz
Copyright © 1995-2011 Park Śląski