Dzisiaj mamy: Piątek 15.01.2021

Nowa odsłona Świątyni Petrycha

LISTOPAD 2020

Kolorowa jesień jeszcze bardziej podkreśla piękno tego miejsca. W Parku Śląskim właśnie zakończono prace związane z renowacją Świątyni Petrycha. Urokliwa i bardzo klimatyczna przestrzeń wygląda jak ze snu. Niebawem można spodziewać się tutaj kameralnych koncertów w stonowanych brzmieniach oraz kącików literackich.

Świątynia Patrycha dołączyła do grona inwestycji, które pomyślnie zrealizowano w Parku Śląskim. Przypomnijmy, że obecnie w Zielonych Płucach Śląska prowadzonych jest osiem przedsięwzięć, których wartość przekroczyła 175 mln zł. Trwają prace związane z: modernizacją Planetarium, budową Ogrodu Japońskiego, przebudową al. Klonowej oraz ścieżek wokół al. Różanej, przebudową ścieżek przy tzw. Kręgach Tanecznych, budową polderu przeciwpowodziowego, a także modernizacją Kręgów Tanecznych oraz przebudową otoczenia hali wystaw Kapelusz.

W ostatnim czasie widać wiele pozytywnych zmian w Parku Śląskim. Ze swej strony jako Zarząd Województwa będziemy wspierać dalsze działania związane z rozwojem parku. Posłużą temu między innymi środki unijne. Wykonawcom pozostaje życzyć, aby dotrzymali wszystkich terminów – mówi marszałek Jakub Chełstowski.
 
Inwestycja - rewitalizacja Świątyni Petrycha przebiegała bardzo sprawnie. Przypomnijmy, że umowę na rewitalizację podpisano 26 czerwca, nieco ponad cztery miesiące później widać już efekty. Charakterystyczne betonowe kolumny w centralnej części zostały oczyszczone i odmalowane z zastosowaniem farb krzemianowych w jasnych odcieniach. Stara konstrukcja  drewniana została rozebrana, a w jej miejsce wstawiono nową z drzewa modrzewiowego. Zlikwidowano też dawne oczko wodne, teren został wyrównany i przykryty piaskowcem. Zadbano też zieleń wokół świątyni i ławki, na których można odpocząć i zgłębiać piękno tego miejsca

Całość została urokliwie oświetlona. Dzięki temu Świątynia Petrych po zmroku wygląda bardzo tajemniczo. Nowością jest monitoring i nagłośnienie, które na stałe zostało zamontowane. – Mam nadzieję, że już wkrótce uda mi się Państwa zaprosić na wydarzenia organizowane właśnie w tym klimatycznym miejscu. Na spotkania z autorami ciekawych książek, koncerty i przepiękne chwile z muzyką poważną – mówi Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego. Rewitalizacja Świątyni Petrycha kosztowała blisko 1,1 mln zł brutto.

zestawienie przed pozestawienie przed po2

na gĂłrÄ~Y strony wstecz
Copyright © 1995-2011 Park Śląski