Dzisiaj mamy: Wtorek 03.08.2021

Zakończono budowę polderu przeciwpowodziowego

 

Zakończono budowę związaną z odtworzeniem polderu przeciwpowodziowego w ramach zadania I etapu „Uregulowanie gospodarki wodnej na terenie Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku im. gen. Jerzego Ziętka S.A. w Chorzowie”. 


Budowa polderu przeciwpowodziowego jest bardzo istotna w skali modernizacji całego Parku. Zakończył się właśnie I etap jego przebudowy. Wykonane prace pozwolą na uregulowanie gospodarki wodnej Parku Śląskiego, ważne jest aby pamiętać również o tym, czego nie widać na zewnątrz - podkreśla Jakub Chełstowski, Marszałek Województwa Śląskiego. 

Inwestycja ta ma strategiczny charakter. Pozwoli uniknąć podtopień i zabezpieczy cały Park. W przyszłości w miejscu polderu i przecinających go grobli planujemy powstanie ścieżki dydaktycznej i miejsca odpoczynku – mówi Agnieszka Bożek, prezes Parku Śląskiego.

 

W ramach inwestycji powstała przepompownia przy Dużym Stawie, a pod al. Klonową poprowadzono dwa rurociągi. System rur ciągnie się aż do wysokości Stawu Hutnik, jego działanie zależy od pojawienia się potencjalnego zagrożenia powodziowego:

Na co dzień zachowana będzie naturalna cyrkulacja wody: od Dużego Stawu i Kanału Regatowego, rurociągiem do cieku, przez malowniczy Staw Perkoz, Cichy Zakątek do miejsca początkowego. W ten sposób zachowana zostanie naturalna bioróżnorodność tego miejsca oraz ekosystem.

 

W razie zagrożenia powodziowego woda spuszczana będzie rurą o większym przekroju. Przepompownia umożliwiać będzie regulację ręczną oraz automatyczną w razie nagłych, nieprzewidzianych sytuacji.

Inwestycja została zrealizowana w ramach unijnego programu JESSICA Regionalny Program Operacyjny Województwa Śląskiego na lata 2007-2013).

 FotografiaRafalZdunczyk113611-minFotografiaRafalZdunczyk114317-min

na gĂłrÄ~Y strony wstecz
Copyright © 1995-2011 Park Śląski